Strefa rodzica

Wszystko, co musisz wiedzieć

Adaptacja

Pamiętaj!

1 Rozpacz dziecka w okresie adaptacji to wyraz strachu przed nieznanym i rozstaniem z rodzicami. 2 Nie pokazuj swoich wątpliwości. 3 Zrób wszystko, żeby dziecko czuło się komfortowo. 4 Wzmacniaj pozytywne nastawienie dziecka do przedszkola. 5 Oswajaj dziecko z koniecznością pójścia do przedszkola, powiedz, że ty też chodziłeś do przedszkola, pokaż dziecku stare zdjęcia, wróć do miłych wspomnień z tego okresu. 6 Zarezerwuj więcej czasu na poranne przygotowanie do przedszkola (pośpiech wprowadza nerwową atmosferę). 7 Ubierz dziecko wygodnie, tak by nic nie uwierało i nie sprawiało mu trudności w czynnościach samoobsługowych. 8 Nie krytykuj przy dziecku przedszkola ani nie wyrażaj niepochlebnych opinii o paniach, nie porównuj przy dziecku różnych przedszkoli. 9 Pożegnaj się z dzieckiem czule, ale krótko. 10 Okazuj dziecku dużo czułości, jeszcze więcej niż zazwyczaj, rozmawiaj z nim o tym, co robiło w przedszkolu w ciągu dnia, o relacjach z kolegami. 11 Czy zjadło i ile – zapytaj panią, dziecko nie przywiązuje do tego zbyt dużo wagi. 12 Wątpliwości omawiaj z wychowawcą, współpraca i wzajemne zaufanie na pewno przyniosą dobre rezultaty.

Do adaptacji podchodzimy indywidualnie. Podążamy w tym procesie za dzieckiem. Dajemy dziecku czas na oswojenie się z przedszkolem, z panującą u nas atmosferą oraz rytmem dnia i zasadami.

Wyprawka - czyli co musisz przygotować

* Rodziców prosimy o uśmiech oraz zaufanie do personelu przedszkola. 😊